Wszyscy lubimy ładnie pachnieć. Żeby tak było należy korzystać z odpowiednich kosmetyków. Na rynku dostępne jest wiele ich rodzajów – perfumy, wody toaletowe, woda kolońska, wody perfumowane… Na pozór, różnią się tylko opakowaniem, ale czy jest tak na prawdę? Woda perfumowana a perfumy – czym się różnią?
Różnica jest prosta
Woda perfumowana i perfum na pierwszy rzut oka różnią się od siebie ceną. Wynika ona ze stężenia olejków eterycznych rozpuszczonych w alkoholu. Najwięcej jest ich w perfumach. Zawierają one od 20 aż do 43%. Woda perfumowana określana też skrótem EDP lub łacińską nazwą „eau de parfum” zawiera ich pomiędzy 10 a 20%. Ta znaczna różnica wpływa na intensywność i trwałość zapachu. Jeszcze mniej olejków zawiera w sobie woda toaletowa oraz kolońska.
Dobrze czy źle?
Podstawową zaletą perfum jest ich intensywność. Równocześnie dla wielu osób jest to wada. Klasyfikacja tej cechy zależy wyłącznie od gustu noszącej je osoby. Prawdziwe perfumy mogą okazać się zbyt mocne, duszące i przytłaczające. W wypadku wody perfumowanej nie ma takiej obawy.
W znaczny sposób różni się też czas trwałości obu zapachów. Perfumy pozostają na skórze kilka dni. Woda perfumowana – tylko kilka godzin. Często nosi się flakon z nią w torebce lub kieszeni po to, by odświeżać zapach w ciągu dnia. Oznacza to, że woda jest dużo mniej wydajna niż perfum. Warto też pamiętać, że ich ceny różnią się znacząco. Wody perfumowane kosztują od 400 lub 500 zł, ceny oryginalnych perfum zaczynają się od 700 zł. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę różnicę w wydajności i fakt, że perfum zużywa się po prostu mniej – cena za flakon może okazać się całkiem atrakcyjna.
Kiedy wybierać perfumy, a kiedy wodę perfumowaną?
Prawdziwe perfumy to produkt ekskluzywny. Czy warto kupować je do używania na co dzień jest sprawą dość kontrowersyjną. Z racji wysokiej ceny nie są dostępne dla wszystkich, a jedynie dla osób dość zamożnych i bogatych. Dla przeciętnego Polaka mogą okazać się poza zasięgiem. Dobrym pomysłem jest jednak kupowanie niewielkich flakoników przeznaczonych na specjalne okazje. Przykładowo, ciężko wyobrazić sobie, że Panna Młoda na własnym weselu będzie pamiętała o tym by, co kilka godzin spryskać się wodą toaletową. Małe flakony wyglądają równie elegancko jak pełnowymiarowe perfumy. Równocześnie, w ich wnętrzu znajduje się dokładnie ta sama kompozycja zapachowa.
Jak zaznaczają eksperci z https://www.perfumesco.pl/ przy wyborze drogich produktów zawsze należy upewnić się, co do tego czy zapach faktycznie nam się podoba. Najlepiej jest poprosić o próbkę wybranych perfum. Jeśli po tygodniu lub dwóch, zrobią na nas tak samo piorunujące wrażenie jak za pierwszym razem – to warto wydać na nie pieniądze.
Woda perfumowana jest bardziej przystępna cenowa. W jej przypadku można pozwolić sobie na posiadanie kilku egzemplarzy i używaniu ich zamiennie. Przy zakupach, warto pomyśleć o dwóch odmiennych wariantach zapachów — lekkich i świeżych na wiosnę i lato oraz cięższych na pozostałą część roku. Podobną zasadę należy stosować przy doborze perfum.
Możliwość komentowania została wyłączona.