Prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej rodzinie kogoś, lub przynajmniej zna taką osobę w gronie swoich znajomych, która cierpi na nietolerancję laktozy. Jest to nic innego, jak alergia na produkty ją zawierające. Osoby, które muszą się borykać z tą przypadłością, nie mogą – co oczywiste – pić mleka ani spożywać nabiału. Gdyby jednak przyszło to osobie uczulonej do głowy, to najpewniej skończyłoby się to dla niej nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak np. biegunka. Nic miłego, jednak ogólnie rzecz biorąc, efekty spożycia laktozy nie byłyby nad wyraz szkodliwe dla zdrowia lub życia tej osoby.
Alergia na laktozę
Każdy przypadek jest jednak indywidualny, więc mogą też przydarzyć się takie o zgoła innych, bardziej negatywnych skutkach. Jeśli sam cierpisz na nietolerancję laktozy, to z pewnością wiesz, że jest ona spowodowana nieprawidłowym trawieniem cukru w spożytym nabiale. Alergia na laktozę jest rzeczywiście dość powszechna, a osoby, które są zmuszone z nią żyć, często potrafią utrzymywać swój organizm w świetnym stanie, dzięki czemu nie muszą definitywnie rezygnować w swojej diecie ze wszystkich produktów zawierających laktozę, co z kolei jest dużym pozytywem dla ich organizmu, ponieważ nabiał jest niezastąpionym wręcz źródłem wapnia czy witaminy D. Być może nietolerancja laktozy dotyka Ciebie w życiu codziennym, ale również nie chciałbyś kompletnie i raz na zawsze rezygnować z produktów, które zawierają choćby śladowe ilości laktozy. Możesz jednak zadbać o sobie i o swoją dietę, tak, aby nie musieć likwidować z niej wszystkich mlecznych potraw. Grunt, to podejść do tego z głową i wiedzieć, w jaki sposób minimalizować ryzyko wystąpienia symptomów alergii, lub sprawiać, by nie były one zbyt uciążliwe.
Jak zminimalizować symptomy alergii?
Przede wszystkim, sprawdź swoją tolerancję na poszczególne produkty. Spróbuj przez kilka dni jeść wyłącznie produkty, które są zupełnie pozbawione laktozy. Następnie, spróbuj przez kilka kolejnych dni jeść jeden, określony produkt mleczny w ciągu dnia, np. ser, jednak pamiętaj o tym, by nie spożywać tego dnia żadnego innego nabiału. W międzyczasie zaś śledź, czy objawy nietolerancji nie zaczynają Ci dokuczać. W ten sposób, w niedługim czasie będziesz w stanie określić, czy istnieją takie produkty mleczne, które nie wpływają specjalnie negatywnie na Twój żołądek – tak naprawdę bardzo niewielu ludzi cierpi na ciężką nietolerancję laktozy, która uniemożliwia im spożywanie produktów ją zawierających w ogóle. Warto także zaznaczyć, że niektóre sery, np. cheddar zawierają stosunkowo niewielkie ilości laktozy, dlatego po ich spożyciu możesz nie odczuwać żadnych negatywnych objawów w swoim organizmie. Zupełnie inaczej rzecz może się mieć, jeśli zdecydujesz się na spożycie sera brie czy ricotty! Jak więc łatwo zauważyć, ser serowi nierówny, podobnie jest też z innymi produktami zawierającymi laktozę. Bardzo wielu spośród alergików może natomiast bez problemu pozwolić sobie na jedzenie jogurtów – jest to możliwe za sprawą żywych kultur bakterii zawartych właśnie w jogurtach.