Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Blizna po cesarce
Poradnik

Blizna po cesarce – co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba maluchów przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Pierwsze tygodnie po zabiegu mogą być dla świeżo upieczonej mamy wyjątkowo trudne, bowiem organizm regeneruje się po przeprowadzonej operacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na bliznę po cesarce, której proces gojenia nie zawsze bywa prosty.

Czym jest blizna po cesarce?

Cesarskie cięcie to zabieg, który narusza skórę, powłoki brzuszne, a także dolną część macicy. Po przeprowadzonym zabiegu lekarz zajmuje się zszyciem rany. Właśnie w taki sposób powstaje blizna po cesarce, której szerokość zazwyczaj wynosi około 10 cm. Przyszłe mamy muszą jednak nastawić się na ewentualność, że w przypadku dużego dziecka blizna może być znacznie większa.

W dzisiejszych czasach większość lekarzy decyduje się na cięcie poziome. Wszystko dlatego, że odbywa się ono w dolnej części macicy, dzięki czemu krwawienie jest ograniczone. Czasem jednak, jeśli występuje potrzeba natychmiastowego przeprowadzenia porodu, lekarz może zdecydować się na cięcie pionowe, bardzo popularne kilkanaście lat temu. Ten rodzaj cięcia może goić się nieco gorzej i dłużej, niż cięcie poziome.

Jakie są niepokojące objawy po zabiegu cesarskiego cięcia?

Warto wiedzieć, że u każdej kobiety blizna po cesarce może goić się w nieco odmienny sposób. Zazwyczaj proces ten przebiega bez zakłóceń, jednak może zdarzyć się, że występują objawy niepożądane. Mowa tutaj o wysokiej gorączce, wydobywającej się z nacięcia krwi bądź też ropie, poważnych dolegliwościach bólowych, a także zaczerwienieniu w okolicy cięcia. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o rozwijającej się w obrębie rany infekcji. Tego typu sytuacja zazwyczaj wymaga od kobiety przyjmowania antybiotyku.

Blizna po cesarce – jak się jej pozbyć?

Coraz większa liczba kobiet zadaje sobie pytanie, czy istnieją sposoby, dzięki którym można na stałe pozbyć się blizny po cesarce. Otóż, ogromna część z nich decyduje się na terapię laserową. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod, jeśli chodzi o usuwanie blizn.

Jeśli blizna po cesarce wygląda wyjątkowo źle, można zdecydować się także na zastrzyki steroidowe. Jest to metoda stosowana w przypadku, kiedy blizna stała się przerostowa bądź też utworzyły się w niej bliznowce. Steroidy pomagają zmniejszyć stan zapalny, a jednocześnie sprawiają, że blizna staje się bardziej płaska.

Podsumowując, blizna po cesarce to pamiątka po zabiegu cesarskiego cięcia, który bardzo często jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym przyjść dziecku bezpiecznie na świat.