Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Poradnik

Czym jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa to skała osadowa, której głównym składnikiem jest montmorylonit, czyli minerał z grupy krzemianów. Ostatnio popularne jest używanie tej substancji do oczyszczania organizmu z metali ciężkich, a także leczenia chorób skóry oraz jelit. Czy warto i glinka naprawdę działa? Przekonajmy się!

Glinka bentonitowa – hit czy kit?

Bentonit może kojarzyć się wielu osobom z kocią kuwetą, ponieważ jest wykorzystywany jako żwirek dla pupila. Jednakże są osoby, które z glinki bentonitowej korzystają w całkowicie odmienny sposób. Służy im ona jako substancja pomagająca w oczyszczaniu organizmu. Surowiec ten występuje głównie we Francji oraz na Krymie, gdzie można znaleźć najczystsze złoża bentonitu.

Glinka jest silnym adsorbentem, czyli substancją ze zdolnością wiązania na swojej powierzchni cząsteczek innych substancji. Dzięki tej właściwości, bentonit wykorzystuje się właśnie jako żwirek dla kota, ale także: do klarowania wina, składnik maseczek, baza lekowa, roztwory bentonitu wykorzystuje się także do drążenia skał.

Metody wykorzystania glinki bentonitowej

Glinkę bentonitową można znaleźć u kosmetyczek oraz w SPA, ale zabiegi z jej wykorzystaniem można także śmiało wykonać w domu.

  • Maseczka – oczyszcza tłustą cerę oraz ściąga skórę; łyżkę glinki należy wymieszać z niewielką ilością ciepłej wody i powstałą papkę nakładamy na twarz, szyję lub dekolt. Kiedy maseczka zaschnie, zmywamy ją letnią wodą.
  • Płukanka do ust – zapobiega powstawaniu próchnicy i zmniejsza stany zapalne dziąseł. Pół łyżeczki glinki bentonitowej mieszamy w szklance z wodą i płuczemy jamę ustną po umyciu zębów.

Są to najpopularniejsze przepisy na wykorzystanie glinki w domu.

Spożywanie glinki bentonitowej

Komisja Europejska dopuściła bentonit (jest oznaczony znakiem E558) do użytku w przemyśle spożywczym jako substancję zbrylającą. Oznacza to, że jest to substancja bezpieczna i nie działa negatywnie na organizm człowieka. W internecie można spotkać wiele instrukcji mówiących o tym, aby suchą glinkę zapić dużą ilością wody i to może solidnie pomóc w oczyszczeniu organizmu. Lepszym rozwiązaniem jest jednak przygotowanie zawiesiny wodnej. Aby to zrobić, łyżeczkę glinki należy wymieszać w szklance chłodnej wody, a następnie wypić na czczo.

Niestety nie udowodniono jeszcze naukowo, że spożywanie bentonitu pozytywnie wpływa na zdrowie. Okrojone badania wykazały, że spożywanie bentonitu może łagodzić objawy jelita nadwrażliwego oraz zmniejszają zakażenie aflatoksynami. Badania naukowców z University of Arizona wykazały jednak, że glinka ma silne działanie w procesie usuwania gronkowca, salmonelli oraz bakterii E. Coli.