Wielu z nas uwielbia spędzać czas na dworze, o ile pozwala na to pogoda. Grill w ogrodzie, park, jezioro i inne ulubione miejsca na odpoczynek są niestety pełne insektów, których na naszej planecie jest masa. Co prawda większość z nich jest niewielka i zazwyczaj stronią od ludzi, lecz są również takie, które chętnie nas ugryzą lub użądlą. Może się to wiązać z niemałymi kłopotami.
PAJĄKI
Niemal czterdzieści tysięcy gatunków pająków na świecie, to osobniki jadowite. Ich jad na szczęście nie zabija ludzi, większość z nich nie jest w stanie nawet przebić się przez naszą skórę. Ukąszenie pająka wygląda zazwyczaj jak dwa punkty w okręgu. W Polsce nie występują praktycznie jadowite pająki, poza rzadko spotykanym kolczakiem zbrojnym.
Są jednak gatunki tych insektów, których warto unikać gdy wybieramy się na wakację poza ocean. Są to między innymi: czarna wdowa, tarantula i pustelnik brunatny. Ich ugryzienie może powodować silny ból trwający od jednej do półtorej godziny. Do innych objawów należą zawroty głowy i duszności.
KOMARY
Miejsce po ukąszeniu komara zazwyczaj puchnie, a bąbel może mieć wielkość borówki. Objawy są często mylone z alergią skórną. Różnica jest taka, że objawy występują na odkrytych obszarach skóry, tam gdzie jest najcieńsza. Jasnoróżowy spuchnięty okrąg, to zwykłe ukąszenie komara. Podczas ugryzienia komary wpuszczają pod skórę swoją ślinę, która rozrzedza krew, powoduje obrzęk, zaczerwienienie oraz swędzenie.
Jeśli jesteśmy jednak uczuleni na ślinę tych insektów, już pojedyncze ugryzienie może wywołać rozległą wysypkę na naszym ciele.
KLESZCZE
Ciało reaguje na atak kleszcza rumieniem wokół ugryzienia. Owad może bardzo długo pozostawać na skórze, w tym czasie pije krew i rośnie.
Możemy go złapać w lesie, podczas spaceru w parku, a nawet we własnym ogrodzie. Najgorsze w przypadku ukąszeń tych insektów jest to, że mogą powodować zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Na szczęście niemal 85% z nich nie powoduje zakażeń. Kleszcz dzięki swoim szczypcom mocno przytwierdza się do naszej skóry, nie powodując przy tym bólu.
PLUSKWY DOMOWE
Ugryzienie przez pluskwę przybiera różną postać, niektórzy w ogóle go nie zauważają, a u innych występuje silny świąd i ból. Pluskwy gryzą skórę w poszukiwaniu naczyń włosowatych. Dlatego często można zauważyć od pięciu do siedmiu ukąszeń w jednej linii. Często trudno odróżnić ugryzienia pluskwy od wysypki na tle alergicznym. Swędzenie jest jednym z najgorszych skutków ubocznych ugryzienia przez pluskwę.
Najważniejsze jest to, aby umieć rozpoznawać ukąszenia insektów i wiedzieć jak z nimi postępować. W przypadku, gdy reakcja alergiczna znacznie się nasila, należy koniecznie zgłosić się po pomoc medyczną.