Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

e-papieros
Poradnik

Jak szkodliwe są e-papierosy i w jaki sposób porzucić ten nałóg?

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się elektroniczne papierosy (e-papierosy), stały się popularnym sposobem rzucania palenia. Ale w 2019 roku pojawiła się tajemnicza choroba płuc, która dotyczyła przede wszystkim młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy wapowali. To spowodowało, że wiele osób zaczęło kwestionować bezpieczeństwo e-papierosów. Jak naprawdę szkodliwe jest korzystanie z e-papierosów i jak pomóc sobie w rzuceniu nałogu? W poniższym artykule postaramy się Wam pomóc.

Dlaczego ludzie wapują?

Ludzie mogą zacząć korzystać z e-papierosów z różnych powodów. Palacze mogą postrzegać je jako zamiennik wyrobów tytoniowych (co nie jest najlepszym pomysłem), a niepalące osoby mogą próbować ich z ciekawości lub pod presją rówieśników. Ludzie często kontynuują vaping z powodu uzależnienia od nikotyny.

Kiedy wdychasz nikotynę, wyzwala przypływ endorfin, których efektem jest „mini-haj”, czyli krótkie uczucie euforii. Nie jest ono tak trwałe jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych, ale podnosi poziom dopaminy w mózgu.
Ten proces wzmacnia zachowanie, które prowadzi do ,,nagrody’’, więc ludzie korzystają z e-papierosów, aby mieć to samo uczucie w kółko.

Evali, czyli choroba naszych czasów

Stan ten nazwano urazem płuc związanym z używaniem e-papierosów – lub w skrócie Evali. Średnia (mediana) wieku osób dotkniętych chorobą wynosiła 24 lata. Objawy obejmowały dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej, a także problemy żołądkowe, gorączkę, dreszcze i utratę wagi.

Czy trudno jest rzucić wapowanie?

Rzucenie waporyzacji może być trudne z powodu uzależnienia od nikotyny, a pierwszy dzień może być najtrudniejszy. Jeśli potrafisz ustalić rutynę i przestrzegać jej regularnie, aby rzucić palenie, możesz zobaczyć większą szansę na sukces. Najważniejszym krokiem jest nie korzystanie z e-papierosów przez cały dzień. Skoncentruj się na przetrwaniu dnia bez korzystania z urządzenia. Następnie powtarzaj to każdego dnia, aż do skutku. Musisz przeszkolić swój mózg, aby potrafił funkcjonować bez nikotyny, jednak może to powodować głód nikotynowy i wywoływać objawy odstawienia.
Jeśli porzucenie nałogu jest dla Ciebie trudne, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Na rynku jest dostępnych wiele różnych leków – zarówno na receptę jak i bez – które skutecznie pomagają w walce z nałogiem. Marka Recigar (https://recigar.pl/) pomogła wielu osobom uzależnionym, a regularne stosowanie tabletek Recigar pomaga w odzwyczajeniu się od paleniu tytoniu, a w ostateczności w zaprzestaniu używania produktów nikotynowych. To Ty decydujesz o swoim życiu, dlatego warto znaleźć sposób na porzucenie nałogu, a tym samym na dłuższe i szczęśliwsze życie.

Artykuł sponsorowany