Kupując ulubione perfumy zamknięte w uroczym flakoniku, rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie konkretnie zapachy wchodzą w ich skład i w jaki sposób wpływają one na nasze samopoczucie. Tymczasem zapachy perfum mogą się zmieniać – wpływają na to m.in. jakość zastosowanego kosmetyku oraz czas, jaki upłynął od aplikacji.
Z tekstu dowiesz się:
- Jakiego rodzaju zapachy wykorzystuje się do produkcji perfum damskich?
- Od czego zależą zapach i trwałość perfum?
- Jak zapach perfum czy wody toaletowej wpływa na nasze samopoczucie?
Najczęstsze zapachy perfum
Do produkcji perfum damskich używa się kilku podstawowych grup zapachów, które specjaliści łączą ze sobą w różnych proporcjach – i w ten oto sposób uzyskują unikalne kompozycje. Nutą dominującą są tu bardzo często zapachy cytrusowe – limonka, mandarynka lub cytryna. Dodają one perfumom lekkości oraz świeżości. Chętnie wykorzystuje się też zapachy orientalne, takie jak cynamon, goździk, piżmo czy wanilia. Są one wyraziste i słodkie, ale zarazem nieco ciężkie, przez co nadają perfumom niezwykłego charakteru.
Wiele pań lubi perfumy z dominującymi zapachami kwiatowymi – kwiatu pomarańczy, gardenii, jaśminu, róż czy fiołków. Są one naturalne, subtelne, a jednocześnie bardzo kobiece. Coraz częściej perfumy damskie wzbogaca się także o nuty zapachowe obecne jeszcze niedawno w kosmetykach męskich. Mowa tu np. o zapachach określanych mianem fougère (leśny aromat mchu, paproci i lawendy) oraz tych drzewnych – cedru, paczuli czy drzewa sandałowego. Szeroki wybór perfum damskich w różnych tonacjach aromatycznych można znaleźć tutaj.
Perfumy damskie – od czego zależą ich zapach i trwałość?
Na zapach perfum wpływają bardzo różne czynniki: czas, który upłynął od aplikacji, ich jakość, miejsce i sposób aplikowania – a nawet pH naszej skóry! Zasadniczo składają się one z trzech nut zapachowych. Nutę głowy czuje się od razu po aplikacji, ale jest mało trwała – pozostaje na skórze od 15 do 30 minut. Po tym czasie wyczuwalna staje się nuta serca, która utrzymuje się do 2 godzin. Następnie zaś pojawia się nuta bazowa, pozostająca na skórze nawet do kilkunastu godzin. Właśnie dlatego często mamy wrażenie, że wybrane perfumy z czasem zmieniają zapach. To jak najbardziej słuszne odczucie!
Kolejna ważna sprawa to jakość perfum. Te prawdziwe, kosztujące nawet po kilka tysięcy złotych, mogą się składać w aż 40% z olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu o stężeniu 96%. Są one oczywiście najtrwalsze. Zdecydowanie częściej jednak w nasze ręce trafia woda perfumowana (8–15% olejków w alkoholu o stężeniu 90%) lub woda toaletowa (4-10% olejków w alkoholu o stężeniu 60–85%). Oczywiście perfumy czy wody perfumowane trzeba umiejętnie aplikować. Spryskać należy miejsca ciepłe: zgięcia łokci, przeguby dłoni, klatkę piersiową lub kark. Nie zapominajmy jednak o umiarze! Intensywny zapach może być męczący dla otoczenia.
Jak wpływają na nas zapachy perfum?
Bez względu na to, czy używamy oryginalnych perfum, czy wody perfumowanej lub toaletowej, wybrany zapach może mieć wpływ na nasze samopoczucie. W ciepłe, letnie dni warto sięgnąć po perfumy pobudzające, orzeźwiające albo chłodne i stonowane – np. z dominującą nutą mięty. Zimą sprawdzają się zapachy ciepłe oraz otulające, przypominające słoneczne dni – np. kwiatowe, cytrusowe, z lekkim dodatkiem drzewnych aromatów.
Zapachy perfum bezsprzecznie wpływają również na to, jak odbiera nas otoczenie. Nuty cytrusowe są uznawane za pobudzające i orzeźwiające, a osoba, która nimi pachnie – za energiczną, pełną pomysłów i chęci do działania. Zapachy kwiatowe budzą uczucia ciepła i bezpieczeństwa. Z kolei mocne aromaty wanilii, piżma czy goździków są odbierane jako kuszące i seksowne. Bez obaw można się nimi spryskać np. przed wieczorną randką.