Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

usuwanie kamienia nazębnego
Poradnik

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Wśród różnych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej można wskazać usuwanie kamienia nazębnego. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z jego specyfiką.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, ponieważ samodzielne jego usunięcie jest niemożliwe szczoteczką. Kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką nazębną, która jest dość twarda. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zębów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje usuwania kamienia nazębnego, czyli skalingu. Wśród nich wskazuje się skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego to bardzo ważna kwestia dla higieny jamy ustnej. Dlatego warto wykonywać ten zabieg w sposób regularny. Regularnie realizowany skaling zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy oraz ubytków w zębach. Oprócz tego nadmiar kamienia nazębnego może powodować nadwrażliwość zębów i dziąseł, a nawet krwawienie z dziąseł. Dodatkowo może występować także nieprzyjemny zapach z ust. Warto wykonywać regularnie usuwanie kamienia nazębnego, aby zminimalizować ryzyko powstawania problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej.

Co ile usuwać kamień nazębny?

Wiele osób zastanawia się, z jaką częstotliwością powinno się usuwać kamień nazębny. Zgodnie z zaleceniami takie działania powinny być realizowane raz na dwanaście miesięcy. Jednak warto dostosować częstotliwość zabiegów higienizacji do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W przypadku nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego na zębach zabieg skalingu powinno się wykonywać częściej niż co dwanaście miesięcy, czyli na przykład raz na pół roku.

Przeciwwskazania do skalingu

Usuwanie kamienia nazębnego jest dość bezpiecznym zabiegiem, który nie jest inwazyjny. Jednak zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków nie jest zalecany wszystkim osobom, dlatego przed podjęciem decyzji powinny się udać na konsultację do swojego lekarza prowadzącego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na osteoporozę, pacjenci z rozrusznikiem serca, a także osoby z niezaleczonymi chorobami przewlekłymi.

Efekty usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego daje bardzo dobre efekty, dlatego warto je wykonywać w sposób regularny. Dzięki usunięciu kamienia nazębnego zmniejsza się ryzyko powstawania ubytków w zębach, a także próchnicy. Oprócz tego skaling wpływa również na poprawę estetyki uśmiechu, ponieważ zęby są doskonale oczyszczone i wyglądają na zdrowsze oraz bielsze. Nowoczesne metody umożliwiają nawet usuwanie nieestetycznych przebarwień.