Półmaski filtrujące to produkt, który kiedyś używany był w konkretnych branżach. Z czasem, gdy temat smogu stał się coraz bardziej powszechny, wiele osób zaczęło szukać masek, które uchroniłyby nasze płuca przed szkodliwymi pyłami również w okresie jesienno-zimowym. Jednak dopiero pandemia Covid-19 sprawiła, że półmaski filtrujące stały się produktem pierwszej potrzeby i zaistniały w zbiorowej społecznej świadomości. Czym jednak są, jakie wyróżniamy ich rodzaje i jakie są ich zalety? Tego dowiecie się z artykułu poniżej.
Półmaska czyli co?
W ostatnich czasach każdy z nas zaprzyjaźnił się z maseczkami chirurgicznymi, prostymi i skutecznymi narzędziami ochrony, znanymi lekarzom od wielu lat. Półmaski jest to produkt nieco bardziej wyspecjalizowany. Stosuje się je, aby uchronić nasz układ oddechowy przed szkodliwymi cząstkami z powietrza. Kiedyś były one stosowane jedynie w przemyśle, przez pracowników narażonych na wielkie stężenia pyłów, dymów i innych aerozoli rozchodzących się w powietrzu drogą kropelkową. Maski te posiadają specjalny zawór, ułatwiający cyrkulację powietrza. Są tak wyprofilowane aby chronić nasze płuca, a jednocześnie zapewniać swobodę oddychania. Od 2020 roku półmaski filtrujące zyskały popularność jako jedna ze skuteczniejszych form ochrony przed koronawirusem, rozsiewanym poprzez kaszel, kichanie czy mówienie.
Rodzaje masek
Zapewne wiele z was spotkało się z określeniami FFP2 czy FFP3 dotyczących masek. FFP czyli filtering face piece to funkcja ochronna, którą w Europie podlega normie EN-149. Półmaski dzieli się na klasy określając je kolejno ffp 1, ffp 2 oraz ffp 3. Wszystkie maski, zwane również półmaskami, dokładnie przylegają do twarzy, pozwalają aby wdychane powietrze przechodziło jedynie przez filtr, a niektóre (posiadające zaworek) ułatwiają wydychanie powietrza i usuwanie pary wodnej, dzięki czemu maska jest dłużej „świeża”. Maski z zaworem nie są jednak polecane w przypadku ochrony przed Covid-19, gdyż chronią one jedynie osobę noszącą maskę, natomiast dzięki temu, że zawór odprowadza powietrze wydychane, stanowi to zagrożenie dla osób trzecich.
Jak już wspomniano, półmaski filtrujące dzielimy na klasy. FFP2 to głównie maski antysmogowe i przeciwpyłowe, chroniące przed drobnoustrojami, a FFP3 to maski antywirusowe i antybakteryjne, zapewniające ochronę przed bakteriami, wirusami i szkodliwymi pyłami. Różne klasy masek zapewniają inną efektywność filtracji. Im numer ffp jest większy, tym również zwiększa się nasza ochrona przeciw cząsteczkom o średnicy 0,3 mikromilimetra lub większym. Dodatkowo możecie spotkać się z określeniami litery N z liczbą, co odzwierciedla stopień procentowej ochrony przed cząsteczkami szkodliwymi. Dla przykładu N95 zapewnia ochronę 95%, a N99 – 99%. W przypadku wymienionych masek ffp ochrona wygląda następująco: dla masek ffp 1 – min 80%, ffp 2 – min 94%, ffp 3 – min 99%.
Zakupując poszczególne maski warto również pamiętać o innych ważnych oznaczeniach tj. CE czyli ocena zgodności, gwarantująca, że maska spełnia wszelkie wymagania. Warto także wiedzieć, że określenie NR oznacza półmaskę jednorazową, którą możemy nosić maksymalnie 8 godzin oraz określenie R – określające maskę wielokrotnego użytku (najczęściej producenci wskazują, że można ją bezpieczne używać do 48h). Jednocześnie należy pamiętać, że każda maseczka czy półmaseczka, która staje się wilgotna powinna być wymieniona na nową.
Po co nosić maski?
Pracownicy branż, w których ochrona płuc stanowi podstawę działania, takich jak np. hutnictwo, górnictwo, obróbka, od lat wiedzą, że noszenie maseczek zapewnia większe bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia. Po co zatem nosić półmaski filtrujące? Odpowiedź wydaje się oczywista. Ochrona nasze zdrowia oraz życia w obliczu pandemii koronawirusa stała się jedna z najważniejszych funkcji naszego życia. Dlatego zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony dzięki maskom to realny wpływ jaki mamy osobiście.
Półmaski filtrujące zapewniają lepszą ochronę od masek chirurgicznych i wysoki poziom ochrony osobistej, dzięki wysokoprocentowej skuteczności. Ograniczają transmisję wirusów w sposób znaczy, co dotyczy również covid-19. Są szczelne i dobrze przylegają do twarzy, co ma gigantyczne znaczenie w przypadku ochrony przed aerozolami. Są niezwykle poręczne, wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Zapewniają swobodę oddychania przy dużej ochronie. Natomiast dzięki temu, że większość z nich wymaga certyfikacji, zapewniają bezpieczeństwo i dają pewność, że nad ich jakością czuwają najważniejsze instytucje do tego powołane.